Türkiye’ de bahçe aydınlatma uygulamaları

By  |  0 Yorum

Türkiye de bahçe aydınlatma yerli üreticinin üretime geçmesi ile 1990’lı yılların başlarında yaygınlaşmaya bahce-aydinlatma-direkleribaşlamıştır. O dönemin üreticileri ile yaptığımız görüşmelerde Türkiyenin üretim ve ekonomik konularda zayıf olması bahçe aydınlatma ürünlerinin üretimini de zorlaştıran konuların başında geldiğini belirtmektedirler.

Türkiye de ilk imalatçılar zor şartlar ile yurt dışından getirdikleri numuneleri inceleyerek yine yurt dışından kısıtlı imkanlarla getirdikleri katalogları katip ederek yerli üretim imkanlarını kullanarak bahçe aydınlatma ürünleri imalatına başlatmış oldular. İlk yıllarda imalatçıların karşılaştığı sorunların başında ürünleri tanıyamama, kullanım amaçlarının tam benimsenmemesi, yedek parça bulamamak gelir. Yerli üreticiler zamanla yurt dışından esinlendikleri modellere kendi fikirlerini de katar ürün gamlarını genişlettiler. Günümüze gelindiğinde Türkiye de ki bahçe aydınlatma ürünleri üretip yurt içi ve yurt dışına satış yapan çok sayıda ciddi firmalar bulunmaktadır.

Bahçe aydınlatma denince akla ilk gelen ürün bahçe aydınlatma direkleridir. Genellikle dekoratif amaçlı üretilmiş bu ürünler son kullanıcıları hedeflemektedir. En çok kullanılan diğer bahçe aydınlatma grubu ürünlerde çim aydınlatma direkleri, aydınlatma aplikleri, duvar üstü aydınlatmalar, ledli bahçe aydınlatma ürünleri gibi sıralamak mümkündür. Türkiye de ki imalatçı firmalar yıllar içinde kendilerini geliştirerek ve rekabetin de verdiği ivme ile bahçe aydınlatma ürünleri imalatında dünya normlarına yaklaşmışlardır.

Bahçe aydınlatma denince dünyada akla ilk gelen ülke İtalya dır. İtalya gerek tasarım gerekse üretim yönünden bahçe aydınlatma ürünleri konusunda dünyada halen söz sahibi olan ülkelerin başında gelir. Türkiye de halen günümüzde kullanılan bahçe aydınlatma ürünlerin bir zamanlar İtalya da tasarlandığını görüyoruz. Türk imalatçı firmaları da artık özgün tasarımın önemini kavramış durumdadır. Bu yüzden ülkemizde gittikçe yaygınlaşan endüstri ürünleri tasarımcısı ihtiyacını oluşturan sektörler arasındadır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir