Sosyal Medya Kullanımının Avantaj ve Dezavantajları

By  |  0 Yorum

Hızla yaygınlaşan internet kullanımı bütün dünyayı sarmış durumda ve etkin bir şekilde kullanılmaya da devam sosyal-medyaedilecek gibi gözüküyor. Milyonlarca kişi internetin sağladığı olanaklardan faydalanırken bir çok sosyal medya mecrasında da kişisel hesaplara sahip. Bu yaygınlaşan sanal dünyanın üzerinde ise iletişim bilimciler araştırmalarını tamamladı ve yeni araştırmalar yapmak üzere yola koyuldu bile. İnternet kullanımının buna bağlı olarak sosyal medya kullanımının insanoğlunun günlük hayatına avantajları yani getirileri ya da dezavantajları yani götürüleri oluyor ve olacaktır da. Bu konuda yapılan bir çok araştırmadan da yola çıkarak söyleyebileceğimiz gibi kullanımı bu kadar kolay olan bir iletişim mecrasının aynı zamanda çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekecek kadar da tehlikeli olduğunu biliyoruz. Burada her şey internet kullanıcıların bilinçli olup olmamasına bağlı diyebiliriz.

Öncelikle internet kullanımının dezavantajlarından bahsedebiliriz. Gençlerin sosyal medya hesapları ile haberleşmesi ve belki de kendilerine yapay maskeler edinmesi durumunun farkına varmak gerekiyor. Akıllı cep telefonlarının da üretilmesi ile günlük hayatın her alanında sosyal medya hesaplarına ulaşılabiliyor ve her yerden internet bağlantısı kurulabiliyor. Gençler ilk olarak sosyal medyanın çekiciliğine kapılarak sorumluluklarını bir kenara bırakarak bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyor. Burada da karşımıza gençlerin sorumsuz bir geleceği hazırladığı fikri çıkıyor. Bu kadar zaman geçirmelerinin bir nedeni de sosyal medya da kendilerini maskeleyerek farklı bir kişiymiş gibi gözükebilmeleri olarak gösterilebilir. Bunun gibi dezavantajlar ise internet gibi sonsuz bir mecranın kötü olduğunu değil kullanıcıların bilinli olması gerektiğini gösterir.

İnternet ve buna bağlı sosyal medya sitelerinin getirdiği avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir. Anında her türlü bilgiye erişmek ve dünya ile aynı anda her habere ulaşmak, yüzlerce ansiklopedi kaplayacak bilgiye cep telefonundan ya da bilgisayardan ulaşabilmesi şeklinde özetlenebilir. Sosyal medyanın, reklam ve bu gibi sektörler için de kullanışlı olmasıyla bu konuda uzmanlaşılması ve sosyal medya ile ilgili meslek gruplarının ortaya çıkmasıyla, çeşitli kurumlardan sosyal medya eğitimi alınarak meslek edinilebilmesi gibi avantajları da bulunuyor.

Sosyal Medya Eğitimi: http://www.ibsturkiye.com/sertifika-programlari/dijital-sosyal-medya-pazarlama-egitimi

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir