Modifiye ile İlgili Merak Ettikleriniz

By  |  0 Yorum

Modifiye demek kişiselleştirmek demek. Yani değişiklik yapmak, orjinalliğini bozmak demek. Herhangi bir şey kaplamaorjinali değiştirildiğinde modifiye edilmiş olur.
Kullandığımız neredeyse her şeyi kişiselleştirme ya da modifiye etme şansına sahibiz. Ancak modifiye kelimesi genelde arabalar söz konusu olduğunda kullanılıyor.
Arabaları modifiye etmek ikiye ayrılır. Arabanın görsel olarak modifiye edilmesi, yani dış modifiye, ve arabanın motorunun modifiye edilmesi, yani iç modifiye. Dış modifiye, arabanın dışında ya da içinde yapılan, kaportada yapılan değişiklikler ya da araç torpido kaplama işlemleri gibi, görsel özellik katan ve genellikle performansı etkilemeyen değişikliklerdir. İç modifiye ise aracın motorunda yapılan ve performans amaçlı olarak yapılan, beygir gücü, tork özelliklerinin arttıtırılması, nitro oksit sistemlerinin kullanılması gibi işlemlerdir. Nitro oksit sistemleri performans amaçlı yapılsa da görsel bir hava da katmaktadır. İç modifiyenin maliyeti dış modifiyeden daha fazladır.

Dış modifiye anlamında yapılabilecek çok fazla şey vardır. Arabanın renginin değişmesi, kaporta parçalarının değişmesi, cam filmi çekilmesi, araç torpido kaplama işlemleri, spor amortisörler kullanılması gibi genel anlamda görsel işlemlerdir. Ancak yapılan bazı değişiklikler az da olsa performansı etkilemektedir. Örneğin spor amortisörler kullanılarak hem arabaya daha sportif bir görüntü katıp hem de yere yakın olmasını sağlayarak yol tutuşunu arttırabilirsiniz.

İç modifiye bazı temel işlemleri barındırır. Bunlardan en temeli chip tuning denilen uygulamadır. Bu işlem ile amaçlanan, aracın torkunu ve beygir gücünü arttırmaktır. Ancak aracın motorunda yapılan herhangi bir değişiklik, diğer parçaların da çalışmasını etkileyeceği için iyice hesaplanıp yapılması gereken bir uygulamadır. Arabanın diğer parçalarını da bu bağlamda modifiye etmek gerekebilir. Chip tuning, genellikle geri dönüşü olmayan bir işlemdir ya da geri dönüşü çok zordur. Bu yüzden uzman kişilerce belli araştırmalar sonucu yapılması gerekmektedir. Tabii ki iç modifiye chip tuning ile bitmiyor. Nitro oksit sistemleri ise aracın belli bir süre boyunca normalden daha fazla güç üretmesini sağlayan, performans ve görsel amaçlı bir sistemdir. Kısa bir süre boyunca çalışmasının sebebi, ürettiği aşırı gücün araca zarar vermemesidir.

Araç Torpido Kaplama: http://www.arabamaraba.com/oto-torpido-kaplama

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir