Bahçe Düzenlenmesi İle İlgili İpuçları

By  |  0 Yorum

Herkes gibi bahçeli bir ev hayaliniz varsa ve bunu gerekleştirebildiyseniz, şehir içinde, dışında, köyünüzde ya daevidea yaşadığınız sitede bahçe ile ilgilenmek istiyorsanız öğrenmeniz gereken bazı şeyler olduğunu bilmelisiniz. Bahçeler görsel olarak estetik bir haz vermeli aynı zamanda sağlıklı olacak şekilde düzenlenmelidir. Bahçenizi, bahçe ve peyzaj üzerinde profesyonelleşen kişilere düzenletebileceğiniz gibi aynı zamanda bunu bir hobi olarak yapmak da isteyebilirsiniz. Bu noktada bahçe düzenlemesi ile ilgili bazı ip uçlarını bilmeniz elzem gözüküyor. Özellikle de el aletleri modelleri ile bahçe düzenlemesinin yakından alakalı olduğunu bu yazı ile anlayabilirsiniz.

Bahçe düzenlemenize bahçenizin köşe ve kenarlarını, bu kısımların boyutlarını, bahçe dışında perdelenmesini istediğiniz kısımların yerlerini içinde barındıran bir harita yani bir bahçe krokisi çizmeniz gerekiyor. Daha sonra bu kroki üzerinden istediğiniz dizaynı yapabilir ve bahçenize kuşbakışı bakabilirsiniz. Öncelikle bahçenizden görmek istemediğiniz alanları (mezarlık, yol, trafik, şehir görüntüsü gibi) işaretleyerek oraların perdelenmesinden başlamalısınız. Zaten genel olarak bahçe planlamasında uzun ve büyümeye müsait bitkiler evinizden uzağa yani bahçe duvarına yakın olmalıdır. Daha sonrasında ise bahçenizin belirli kısımlarına gölgelikler, yürüme yolları ya da süs havuzu planlaması yapabilirsiniz. Bahçeniz ana hatlarıyla belirlendiktan sonra ise bitkileri seçmeye ve dikmeye başlayabilirsiniz. Bahçe düzenlemesi yapılırken, uyum, tarz, simetri, denge ve orantı gibi temel estetik kurallarına uyulmalıdır.

İnşaat işleri tamamlandıktan sonra bitki dikimine başlayabilirsiniz. Örneğin yürüme yolu kenarlarına abartısız bir düzenleme yapmanız şart, bunun dışında toprak yetersiz kalıyorsa toprak alınarak üzeri kapatılabilir. Bitkiler yürüme yolundan başlayarak dış duvarlara doğru küçükten büyüğe gitmelidir ki görsel olarak algılanarak belirli bir haz versin. Bahçenize bitki dikmek ve toprak işlerini yapabilmek için uygun fiyatlara özel olarak imal edilmiş el aletleri alabilirsiniz. Bu tarz bahçe ürünleri, el aletleri, bitki tohumları ise herhangi bir yapı markette rahatlıkla bulunabilir ya da internet üzerinden sipariş verilebilir. Dikeceğiniz bitkilerin seçimini ise küçük haliyle değerlendirmemek gerekir, büyüdüğünde alacağı şekil ve bakım koşulları bilinmeli ona göre karar verilmelidir. Bütün bunlar haricinde ise bahçe için bir sulama sistemi ayarlanması göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

El Aletleri: http://www.evidea.com/el-aletleri/c/14

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir